DePaul University Mission and Values > Programs > Awards & Recognition > 25 Year Club

25 Year Club

The university annually recognizes its faculty and staff members who mark 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, or 40 years of active service to the university. Colleagues reaching their 25th anniversary are additionally honored by inclusion in the "25" year club. In each case honorees are invited to attend a celebratory luncheon hosted by the President. Each honoree is given a token of the university's appreciation. 25 year club members are further honored by having their names added to public recognition plaques located on the Loop and Lincoln Park Campuses.


Past Recipients

2016 Recipients

Kim Amer, Ali Belkairous, John Berdell, Darsie Bowden, Pascale-Anne Brault, John Burton, Tracey Dorian, Ralph Erber, James Fairhall, Lorne Henne, Xiaoping Jia, Laurie Krauel, Alyssa Kupka, Michael Lindsey, Susan McGury, Thomas Mockaitis, Joseph Schwieterman, Victoria Simek, Margaret Strzynski, Alice Stuhlmacher, Janet Trzaska, Gang Wang

2015 Recipients

Aminah Al-Deen, Lawrence Arendt, Eugene Beiriger, Gregory Brewster, Catherine Clark, Jerry Cleland, Brian DeHart, Fassil Demissie, Thomas Donley, Evita Evans, John Glatz, Teresita Gomez, Nancy Hill, Guillemette Johnston, Daniel Koys, Robert Lark, Susan Lueders, Felix Masud-Piloto, Denise Mattson, Craig Mousin, Douglas Murphy, Martin Murphy, Michael Naas, Clara Orban, Laura Owen, Rosalind Parham, Jeffrey Setnes, Delores Shipp, Margaret Silliker, Ann Stanford, JoAnne Zielinski

2014 Recipients

Marisa Alicea, Theodore Anton, Darryl Arrington, Nancy Bosques, Gabriella Bucci, Francine Cebrzynski, Stanley Cohn, John Dean, Jennifer Graham, Deborah Holton, Sandra Jackson, Kelly Johnson, Germaine Jones, Barry Kellman, Charles Kochan, Sophie Kosmala, John Ourada, Jennifer Prey, Joseph Prieboy, Karen Scott, Joseph Skibicki, Latrese Smyles, David Soria, Kevin Stevens, Bibiana Suarez, Larry Washington, Audra Young

2012 Recipients

Tina Tindell, Jean Bryan, Carol Caridine, Bruce Newman, Karen Loiacono, J. Patrick Murphy, Carol Hicks, Jonathan Cohen, Leonid Krop, Naomi Steinberg, Judy Bundra, Jean Harrington, Rosemary Skoczylas, Eileen Seifert, Richard Jones, Lydia Marsette, Elizabeth Coughlin, A. Eduardo Gatto, Nicholas Kostopoulos, Walter Baumann, Brian Spittle, Thomas Mondschean, Gerald Reynolds, Elisa Addlesperger.

2011 Recipients

Mark Elsen, Rami Solomonow, Kenneth Thomas, Mark Weber, Lou O'Brien, Dave Andrade, Allan Berele, John Roberts, D. Joel Whalen, Kieth Howe, Judy Arrasmith, Paul Cheselka, Patty Heurta, Edward Gregory, Sandra Bowen, Caryn Chaden, Helen Crothers, Nan Cibula-Jenkins, Ruth Milsap.

2010 Recipients

Maryrita Kizior, Steve Jost, Anthony Krautmann, Teresa Skwarek, Sasha Dekleva, Joseph Clark, Maybelline Davis, Rev. Dennis Holtschneider, Christopher Mannella, James Simantirakis, Frank Bellizzi, Diana White, Jane Halpert, Kevin Bradshaw, Joan Junkus, Ray Coye. ​

2009 Recipients

Patricia Gorzyeki, Petrina Tignino, Mary Wasniowski, Jose Vicens, Felicia Richardson-McGee, John Jenkins, Barbara Bressler, Trudie Kessler, Margaret Burke, Rita Koch, Virginia Knittle.

2008 Recipients

Glennis Jones-Marshall, Robert Kozoman, Michael Lenti, Robert Wachowski, Margaret Lanterman, Elizabeth Shivers, William Cannon, Roberta Kwall, Geoffrey Hirt, Cynthia Summers, Catherine Marienau, Leonard Cavise, Robert Meyer.

2007 Recipients

Orlando Batelli, James Block, Kathy Browder, Carol Carter, Robert Cavanagh, Sophie Cervantez, I-Ping Chu, Jim Doyle, Anastasia Gonzalez, James Hryckiewicz, Wayne Lewis, Carl Luft, John McEnroe, Priscilla Miller, Fred Shipley, Leslie Shook, Wayne Smith, Meng-Kong Tham, Kathryn Wiggins, Martin Williams.

2006 Recipients

Jeffrey Bergen (Mathematics), Thomas Berry (Finance), Cary Cline (Library), Maxine Creightney (Library), Juanita Franklin (Enrollment Management), Animesh Ghoshal (Economics), Ellin Kelly (English), James Krokar (History), Donald Martin (Communication), Terry McCormick (Liberal Arts & Sciences), David Miller (CTI), Jill O’Brien (Communication), Harold Priestly (Facility Operations), Laumona Reid (Student Accounts), Sr. Frances Ryan (Education), Donald Shannon (Accounting), Matthew Sherman (Document Services), Randy Shire (Public Safety), Susan Solway (Art & Art History), Andrew Suozzo (Modern Languages), Cecelia Upton (Computer Science), Stephen Vining (Facility Operations), James Belohav (Management), David Justice (SNL), Lesley Kordecki (English).

2013 Recipients

​Steven Briggs, Doug Bruno, Douglas Cellar, William Chin, Jin Choi, Twylevette Covey, John Culbert, Jacqulyn Dennis, Bruce Evensen, Kathie Fallucca, Jaime Fuentecilla, Lisa Gundry, Rev. James Halstead, O.S.A., Michael Jacobs, Irina Krop, Larry Mayo, Cheryl Miller, Jeremy Mulderig, Gerhard Plaschka, Steven Resnicoff, Nydia Rodriguez, Raymond Rychtanek, Pam Scanlon-Hutton, Barbara Speicher, Joseph Vu

2005 Recipients

Michael O’Brien (Public Safety), Carol Goodman Jackson (College of Liberal Arts and Sciences), Cynthia Henry (College of Law), Donna Washington (Human Resources), Midge Wilson (Psychology), Michael Miller (Economics), Susy Chan (School of Computer Science, Telecommunications and Information Systems), and Timothy Lockyer (Accountancy), Ocelia Faye Harris (College of Liberal Arts and Sciences), Robert Krueger (School of Music), Barbara Cortzen (Human Resources), Rose Spalding (Political Science), Fr. Dennis Holtschneider, C.M. (President), Donald DeRoche (School of Music), LaVome Robinson (Psychology), MariAnn Curta (Bridge Program), Gary Siegel (Accountancy) and William Calzaretta (Suburban Campus Administration,  Gary Andrus (School of Computer Science, Telecommunications and Information Systems), William Burnett (The Theatre School), Mark L. Frigo (Accountancy), Kristine Garrigan (English), Milta Hall (College of Law), Barbara Radner (School for New Learning), Jacqueline Taylor (Communications, Humanities Center), Carol Wren (School of Education), John Zaccari (Facility Operations)